KURS RACUNOVODSTVA: PROIZVODNJA KROZ KLASU 9
Firma V-ENERGY je obogatila svoju siroku ponudu FANTASTICNIM kursom racunovodstva: PROIZVODNJA KROZ KLASU 9 ( plan rada ). Dodjite licno kod nas da pogledate ORIGINALNI radni materijal ( cca 1200 strana ) za ovaj kurs !
Kurs računovodstva PROIZVODNJA koji se sa uspehom održava u preduzeću za obuku iz oblasti računovodstva i knjigovodstva, izradu i servis računovodstvenog softvera i pružanje računovodstvenih usluga V-ENERGY (www.v-energy.com) namenjen je svim licima koja žele da savladaju problematiku računovodstvenog evidentiranja poslovnih promena koje čine osnovu procesa proizvodnje.
Kome je namenjen kurs ?
Kurs je prvenstveno namenjen sadašnjim i budućim knjigovođama i vlasnicima proizvodnih privrednih društava, i svima ostalima koji žele da steknu nova i utvrde i zaokruže postojeća znanja iz oblasti računovodstvenog evidentiranja poslovnih promena koje čine osnovu poslovanja proizvodnog privrednog društva.
Sta je cilj kursa ?
Osnovni cilj kursa PROIZVODNJA je obračun troškova i učinaka koji se javljaju u proizvodnom procesu, izračunavanje (kalkulacija) cene koštanja gotovih proizvoda, kao i zaliha gotovih proizvoda i nedovršene proizvodnje koje se javljaju na kraju obračunskog perioda, a u cilju korekcije prihoda usled promene vrednosti zaliha gotovih proizvoda i nedovršene proizvodnje.
Kurs je podeljen na dva dela – kraći teorijski i duži praktičan deo. Cilj obuke u prvom, kraćem, teorijskom delu jeste analiza i savladavanje kompleksnih pojmova koji se javljaju u proizvodnoj delatnosti i čine njenu osnovu, i sagledavanje međusobnih veza i interakcija tih pojmova kroz koje se proces proizvodnje odvija i kroz koje se i vrši obračun (kalkulacija) cene koštanja gotovih proizvoda i zaliha gotovih proizvoda i nedovršene proizvodnje na kraju obračunskog perioda, što predstavlja osnovu obračuna računovodstvenog evidentiranja proizvodnje i obračuna troškova i učinaka. Pojmovi kojima se u prvom, teorijskom delu kursa poklanja najveća pažnja su :
- pojam troška (direktni troškovi, indirektni (opšti) troškovi, fiksni troškovi, varijabilni troškovi, primarni troškovi, sekundarni troškovi, ukupni troškovi, prosečni troškovi, granični (marginalni) troškovi, troškovi materijala, troškovi rada, troškovi stranih usluga)
- pojam utroska
- pojam rashoda
- pojam izdatka
- pojam cene kostanja
- pojam mesta troskova
- pojam nosioca troska-ucinka (privremenih i konacnih ucinaka)
Razumevanje pomenutih pojmova i njihovih međusobnih veza i interakcija apsolutno je neophodno za uspešno savlađivanje knjigovodstva proizvodnje koje se još naziva i obračunom troškova i učinaka. U teorijskom delu se kroz prilagođeni praktični primer sagledava put koji materijalna dobra (materijal, nedovršena proizvodnja (ili proizvodnja u toku) i gotovi proizvodi) prelaze kretajući se kroz proizvodno preduzeće od momenta nabavke materijala od dobavljača, do momenta prodaje proizvedenih gotovih proizvoda kupcima. Poslovne promene koje se analiziraju su :
- formiranje početnog stanja u finansijskom knjigovodstvu
- preuzimanje početnog stanja iz finansijskog u pogonsko knjigovodstvo
- nabavka materijala od domaćeg i inostranog dobavljača i ulaz materijala u magacin materijala
- prodaja materijala kupcu iz magacina materijala
- slanje materijala na doradu u drugo preduzeće
- prijem materijala sa dorade iz drugog preduzeća
- podela preduzeća na mesta troškova osnovne, sporedne, pomoćne i neproizvodne delatnosti (uz navođenje i objašnjenje kriterijuma za izvršenje pomenute podele i načina njenog izvršenja)
- alokacija direktnih troškova na konačne nosioce troškova – gotove proizvode
- knjiženje primarnih indirektnih troškova u finansijskom knjigovodstvu (troškova amortizacije, osiguranja osnovnih sredstava, električne energije, kancelarijskog materijala, goriva i maziva itd.)
- preuzimanje primarnih indirektnih (opštih) troškova iz finansijskog knjigovodstva u pogonsko knjigovodstvo i njihova alokacija na mesta troškova – utvrđivanje primarnih troškova mesta troškova
- alokacija sekundarnih troškova na mesta troškova metodom dodataka i izračunavanje ukupnih troškova mesta troškova
- podela alociranih troškova na troškove koji ulaze u sastav cene koštanja gotovih proizvoda i troškove koji se smatraju troškovima perioda
- alokacija troškova koji ulaze u sastav cene koštanja na nosioce troškova – na proizvodnju u toku
- završetak dela tekuće proizvodnje i nedovršene proizvodnje iz početnog stanja
- kalkulacija cene koštanja gotovih proizvoda iz tekuće proizvodnje, završene (nedovršene) proizvodnje iz početnog stanja i nedovršene proizvodnje tekućeg obračunskog perioda
- ulazak gotovih proizvoda u magacin gotovih proizvoda
- prodaja gotovih proizvoda kupcim iz magacina gotovih proizvoda
- prebacivanje gotovih proizvoda iz magacina gotovih proizvoda u veleprodajni magacin i magacin maloprodaje
- prebacivanje gotovih proizvoda iz veleprodajnog i maloprodajnog magacina u veleprodajni i maloprodajni objekat
- prodaja gotovih proizvoda kupcima iz veleprodajnog i maloprodajnog objekta
- prodaja kupcima konačnih učinaka mesta troškova pomoćne delatnosti
- vraćanje neutrošenog materijala u magacin materijala
- uzimanje i korišćenje gotovih proizvoda za lične potrebe osnivača i drugih lica
- popis materijala, nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda
- prenos utrošenog materijala sa konta 510 na konto 511
- obračun zaliha nedovršene proizvodnje i gotovih proizvoda na kraju obračunskog perioda
- korekcija prihoda koja proističe iz promene vrednosti obračunatih zaliha
U toku objašnjenja pomenutog toka materijalnih dobara (materijala, nedovršene proizvodnje (ili proizvodnje u toku) i gotovih proizvoda) kroz proizvodno preduzeće prikazuju se, objašnjavaju i analiziraju konta na kojima se knjiženja vrše, sa pregledom sintetičkih i analitičkih kartica i zaključnog lista. Sva knjiženja se vrše na analitičkim kontima. Knjiženje toka proizvodnje vrši se u finansijskom knjigovodstvu i pogonskom knjigovodstvu (kroz klasu 9). Pored konta koja se obavezno moraju voditi u klasi 9, u primeru se kroz klasu 9 obuhvata materijal, prihodi se preuzimaju u klasu 9 i mestima troškova se dodeljuju konta klase 9 (tačnije konta grupa 92, 93 i 94).
Primer kroz koji se objašnjavaju i vrše knjiženja bazira se na sledećim pretpostavkama :
- nabavljeni materijal se vodi po stvarnim nabavnim vrednostima
- vrši se kalkulacija stvarne cene koštanja pomoću metode divizione kalkulacije sa ekvivalentnim brojevima. Gotovi proizvodi i nedovršena proizvodnja vode se po stvarnim cenama koštanja.
- materijal se iz magacina materijala izdaje po prosečnim nabavnim cenama
- gotovi proizvodi se izdaju iz magacina gotovih proizvoda po metodi FIFO
Sva knjiženja se vrše u svim poslovnim knjigama u kojima se ona vrše u praksi u dvojnom knjigovodstvu – u KEPU (knjizi evidencije prometa i usluga) magacina materijala, KEPU knjizi magacina gotovih proizvoda, KEPU knjizi veleprodajnog magacina, KEPU knjizi maloprodajnog magacina, KEPU knjizi veleprodajnog objekta – skladišta, KEPU knjizi maloprodajnog objekta – prodavnice, u knjigama KPR-NDU (knjizi primljenih računa za nabavku materijala i usluga), KIR (knjizi izdatih računa), KUF (knjizi ulaznih faktura), KIF (knjizi izlaznih faktura), u dnevniku finansijskog i pogonskog knjigovodstva. U primeru su prikazani i dokumenti na osnovu kojih se prikazana knjiženja vrše (ulazne fakture, kalkulacije – nabavne cene materijala i prodajne cene gotovih proiozvoda sa ukalkulisanim PDV, zatim trebovanja, prenosnice, prijemnice, izlazne fakture, povratnice itd.). Po pitanju obaveze vođenja pogonskog knjigovodstva (obaveze knjiženja poslovnih promena u klasi 9), kao i svih knjiženja koja se tokom obrade primera vrše prikazana je aktuelna i relevantna pravna regulativa.
Osim već opisanog primera koji prikazuje tok materijal – proizvodnja u toku – gotovi proizvodi kroz proizvodno privredno društvo, u radnom materijal za kurs PROIZVODNJA nalazi se i primer koji koji opisuje i drugi tok koji se u proizvodnom privrednom društvu javlja – tok robe. Po pitanju toka robe u primeru se obrađuju sledeće poslovne promene (koje se takođe knjiže u pogonskom knjigovodstvu – kroz klasu 9) :
- nabavka robe od dobavljača
- ulaz robe u magacin veleprodaje
- ulaz robe u magacin maloprodaje
- prebacivanje robe iz magacina veleprodaje i magacina maloprodaje u veleprodajni objekat – stovarište i maloprodajni objekat – prodavnicu
- prodaja robe kupcima iz veleprodajnog objekta – stovarišta i maloprodajnog objekta – prodavnice.
- popis robe u magacinu veleprodaje, magacinu maloprodaje, veleprodajnom i maloprodajnom objektu
Sva knjiženja se vrše u svim poslovnim knjigama u kojima se ona vrše u praksi u dvojnom knjigovodstvu – u KEPU knjizi veleprodajnog magacina, u KEPU knjizi maloprodajnog magacina, KEPU knjizi veleprodajnog objekta, KEPU knjizi maloprodajnog objekta, u knjigama KPR-NDU, KIR, KUF, KIF, u dnevnicima finansijskog i pogonskog knjigovodstva. U primeru su prikazani i dokumenti na osnovu kojih se prikazana knjiženja vrše (ulazne fakture, kalkulacije – nabavne cene robe i prodajne cene robe sa ukalkulisanim PDV, interne prenosnice, prijemnice, izlazne fakture). Po pitanju svih knjiženja koja se tokom obrade primera vrše prikazana je aktuelna i relevantna pravna regulativa.
Za potrebe formiranja završnog računa primeru su pridodate i sledeće poslovne promene (koje nisu detaljno objašnjene već samo proknjiženje) : obračun zarada, amortizacija osnovnih sredstava, obračun kursnih razlika, dugoročni krediti – isplata anuiteta i kamate, nabavka i prodaja po transfernim cenama, povećanje kapitala, smanjenje kapitala.
Na kraju primera izvršen se obračun razlike u ceni i obračun PDV, i sravnjivanje poslovnih knjiga i konta, na osnovu proknjiženih poslovnih promena koje su se javile u primeru, prenos stanja sa konta klase 9 na konta klase 1, popunjeni su bilans stanja, bilans uspeha, poreski bilans, statistički aneks, izveštaj o promenama na kapitalu i izveštaj o tokovima gotovine.
Da bi poslali pitanje ili predlog email-om u vezi sa kursem: PROIZVODNJA KROZ KLASU 9 - kliknite
ovde - odgovor vam saljemo u roku od 1 dana ;